poniedziałek, 7 lutego 2011

Anonimowe surfowanie i wyszukiwarki internetowe

Spis 63 wyszukiwarek, których zadaniem jest zwiększenie prywatności użytkownika internetu. Świadomie nie  napisałem o anonimowości ponieważ by ją uzyskać potrzeba trochę więcej niż zmiana IP, ochrona przed ciasteczkami i blokowanie wielu innych informacji jakimi dzielą się z światem przeglądarki internetowe. A jakie to informacje sprawdzić można przykładowo TUTAJ. Jednak by być zgodnym z ogólnie stosowanym nazewnictwem określę je mianem a n o n i m o w y c h . Zabawa polega  na surfowaniu w sieci poprzez pośrednika jakim jest serwer(PROXY) świadczącego usługę "anonimizacji" nadając nam jedno z swoich IP oraz hamując beztroską emisję wcześniej wymienionych informacji przez przeglądarki. Twórcy wyszukiwarek oczywiście zapewniają o nie przechowywaniu oraz o kasowaniu danych użytkownika lecz w to zbyt bym nie wierzył - przynajmniej nie wszystkim :) Więc jaki to ma cel jeśli ktoś i tak może zbierać informacje o nas ? Chociażby po to, aby ominąć limity pobierania występujące na niektórych serwisach, zalogować/zarejestrować się na którymś z forum nie akceptującym IP z określonego regionu lub by wyrazić naszą sympatię administratorowi/adminowi itp :) Na pewno odradzam korzystania w niecnych celach. Jak wspomniałem, w poważnych sprawach nie ma żadnej gwarancji na nie zidentyfikowanie osoby np. zbyt wylewnie okazującej anytpatię. Bywają strony blokujące numery pochodzące z tego rodzaju wyszukiwarek oferujących prywatność więc czasami trzeba spróbować innej. I się nie zrażać ponieważ kilka z nich korzysta z tej samej puli IP - po prostu funkcjonują pod różnymi nazwami chociaż starałem się wyeliminować nadmierne tego typu powtarzanie się. Najbardziej cenione to te z pierwszej piętnastki - dwudziestki np Anonymouse.org umożliwiająca wysyłanie anonimowych wiadomości e-mail. Pierwsza propozycja na liście DuckDuckGo jest jedynie wyszukiwarką zapewniającą o niegromadzeniu danych o użytkowniku i oferująca szyfrowanie połączenia. Nie zmienia jak reszta numeru IP, nie blokuje ciasteczek i innych informacji.
Strony tego typu pojawiają się i znikają. Dlatego w razie pojawienia się czegoś nowego godnego uwagi lub zauważylibyście zniknięcie którejś z poniższych proszę o info w komentarzu :) Dla tych których poniższy zestaw nie satysfakcjonuje odsyłam na Proxy.org z bazą kilkudziesięciu tysięcy "anonimowych  serwerów" lub na sam dół tego postu gdzie znajduje się obrazkowa instrukcja z linkiem.
Sprawdzić własne IP przed i w trakcie korzystania z anonimowych wyszukiwarek możecie na jednej z setek stron do tego przeznaczonych: polska np. Anonimowosc.Org i reszta świata


Dla tych którym mało brama do tysięcy anonimowych wyszukiwarek:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza