niedziela, 20 maja 2012

Aero2

Nie, nie. To nie kolejny sposób na zmianę wyglądu Windowsa. Pod tą nazwą, a właściwie to BDI Bezpłatny Dostęp do Internetu - usługą w/w spółki, kryje się dostęp do prawdziwie darmowego internetu do końca 2016 roku. !!!Aktualizacja 2017.01.13. Działanie Aero2 przedłużono. Więcej tutaj!!! Wydatek jaki trzeba ponieść to ~20 polskich dukatów na kaucję za kartę SIM, w razie przesyłki jej listem poleconym na dzień dzisiejszy dodatkowe 7 dukatów. Wybór odpowiedniego modemu działającego w 900 UMTS jest dość pokaźny co za tym idzie wzrost kosztów podłączenia się do sieci Aero2 rózny :) Co to jest Aero2, z czym się to je i jak zdobyć ów darmowy internet poczytać można na stronie domowej AERO. Polecam również stronę Jakuba Daneckiego szeroko zajmującą się właśnie tym zagadnieniem. Znajdziecie tam górę informacji o tym przedsięwzięciu wraz z wieloma wskazówkami/pomocą, a chętni mogą zamówić odpowiedni dla siebie modem dzięki któremu uzyskaja dostęp do darmowego internetu.

Wspomniany internet jest internetem mobilnym, działającym w sieci GSM. Nie spotkamy tu limitu transferu i oczywiście opłat. Ale nie jest różowo:) Z racji tego, że sam "projekt" został jakoby wymuszony przez Państwo na Polsacie (proszę poczytać na temat Aero2) twórca tegoż dobrodziejstwa :) sprawia wrażenie jakby zależało jemu na jak najmniejszej liczbie korzystających. I na dobrą sprawę nie ma co się dziwić. Stąd brak propagandy reklamującej usługę oraz na pierwszy rzut oka skomplikowany sposób zdobycia karty SIM. Jednak gdy tylko człowiek się zmobilizuje pokona te przeszkody :) Poza trudnościami formalnymi kolejnymi minusami są: rozłączanie połączenia równo co godzinę. Po czym należy ponownie się połączyć i po kilku/nastu sekundach jesteśmy ponownie w "sieci". Czynność tę można zautomatyzować, proces ten opisany jest na jdtech.pl. Kolejnym minusem jest transfer. Obecnie, po niedawnym dwukrotnym przyśpieszeniu sieci jest to 512kb/s. Dla przeglądania www, komunikatorów "pismiennych" czy tekstowych również wystarczy, nawet pozostanie dla radia internetowego. Niestety z tego co zauważyłem przyblokowywany jest downloading większych plików. Oglądanie YT bywa już wyzwaniem, jak i chociażby ściąganie plików instalacyjnych. Na pocieszenie napomknę tylko, że obserwuję nieco większy transfer od 512, bo sięgający w granicach nawet 700kb/s. Lecz to nie reguła i zapewne nie wszędzie.
Podsumowując uważam, że warto przełamać się i przebrnąć proces "rekrutacji", by zdobyć SIMa Aero2. Przyda się w podróży lub jako drugi bezpłatny dostęp internetu np. jako forma awaryjna. Szczególnie interesująca sprawa dla tych którzy nie muszą ponosić kosztów zakupu modemu zgodnego z Aero2 lub zmuszeni są korzystać z płatnych form internetu od operatorów GSM :) Aero2 wydaje się być także znacznie lepszą propozycją podczas wakacji, bezpieczniejszą i bardziej dostępną niż darmowe hotspoty.

AKTUALIZACJA 02.04.2014: I stało się :) W Prima Aprillis Aero2 BDI zabłysnęło topornym i ciężkostrawnym żartem w postaci wprowadzenia kodu captcha. To niewątpliwie utrudnia korzystanie z usługi przedłużając czas ponownego osiągnięcia dostępu do zasobów internetu.

strona domowa Aero2:     http://aero2.pl
strona o Aero, porady, modemy itp, itd:  http://jdtech.pl

7 komentarzy:

 1. W moim przypadku nie zgodzę się z autorem tekstu, że ściąganie plików i oglądania YouTube jest ogormnym wyzwaniem. Muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona z Aero2. Bez problemu mogę pobierać duże pliki oraz oglądać dwugodzinne filmy na YT. Internet chodzi jak żyleta pomimo słabego transferu co jest dosyć dziwne. Gorąco polecam, naprawdę warto. Wcześniej miałam internet od popularnego operatora komórkowego i była istna tragedia z zasięgiem i szybkością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę więcej poczytać na ten temat,
  bowiem przedstawiony tu opis Aero brzmi bardzo zachęcająco :) niewspominając już o kosztach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto, warto. Póki nie wprowadzono już legendarnego "captcha" którym straszono użytkowników. Ostatecznie ma pojawić się w ograniczonej formie. Jak będzie, się zobaczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz się wyłancza co godzine

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie ostatnio potrafi nawet niestety częściej, co 30-40 min.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pytanie tylko "po co?". Po co się tak męczyć dla oszczędności rzędu kilkudziesięciu zł miesięcznie? Internet nie jest drogi a w promocji można zawsze znaleźć coś ciekawego. Mam wrażenie, że to dla samych skner.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń