poniedziałek, 24 listopada 2014

GeoSetter

Skuteczne narzędzie do edytowania, kasowania i zmieniania danych Exif, IPTC, XMP i geolokalizacyjnych GPS w systemie sześćdziesiątkowym i dziesiętnym, ukrytych w plikach zdjęciowych. GeoSetter umożliwia wzbogacić metadane fotografii poza informacjami o nazwie aparatu i jego ustawianiach podczas wykonania kadru m.in o takie charakterystyki jak artysta, poczta elektroniczna, państwo, województwo, miasto, adres, telefon, stronę internetową. Jeśli posiadamy ogrooomny zbiór zdjęć do oznaczenia pomocna okaże się możliwość tworzenia szablonu z wprowadzonych informacji oraz opcja importowania metadanych z innego zdjęcia.
W sytuacji gdy nie znamy dokładnych koordynatów miejsca wykonania zdjęcia należy zachować spokój i nie poddawać się emocjom. Program wygodnie pozwoli odszukać to miejsce wraz z dokładnymi współrzędnymi i przenieść je do pliku zdjęciowego. A to dzięki wspomaganiu się przez GeoSetter fajnymi mapami Google np. Satellite, Terrain, Hybrid oraz konkurencyjnym projektem Fundacji OpenStreetMap. Wprowadzanie koordynatów realizuje się kilkoma sposobami. Początkowo w walce z pojedynczym zdjęciem preferowałbym raczej tradycyjne kopiuj/wklej niż bawienie się w klikanie po opcjach i poleceniach. Aby zwoje mózgowe oswoiły się z nimi należy moment pobawić się programem. Odpowiednio otagowane zdjęcie można przesłać do Google Earth oraz na tajemniczy i średnio zachwycający serwis fotograficzny Locr. Istnieje również możliwość wczytywania tras m.in  w formatach: GPX, NMEA, PLT, Sony LOG, IGC. Są one następnie automatycznie nanoszone na mapę co powinno znacznie ułatwić odnalezienie pozycji we wszechświecie artysty fotografa podczas popełniania fotogramu
GeoSetter odczytuje i zapisuje formaty: JPEG, TIFF, RAW DNG (Adobe), CRW, CR2 i THM (Canon), NEF i NRW (Nikon), MRW (Konica Minolta), PEF (Pentax), ORF (Olympus) , ARW, SR2, SRF (Sony). RAF (Fujifilm), RW2 i RAW (Panasonic), RWL (Leica). A to oznacza tyle, że posiadając fajną fotkę do której chce się dołożyć miejsce geograficzne jej wykonania np. w formacie PNG. Trzeba ją przekonwertować. Czyli najprościej otworzyć np. Fast Stone Viewerem i zapisać na nowo jako plik o rozszerzeniu zrozumiałym dla programu.
Na stronie domowej aplikacji dostępna jest równie sprawna wersja portable :)

Nie rozumiem tylko jednego... Dlaczego mapom OpenStreetMap program dokleja logo Google :) 


W2k/XP/Vista/W7/8.x
strona domowa:      http://www.geosetter.de/en/
pobieranie:     http://www.geosetter.de/en/download/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz