środa, 10 lipca 2013

Fotor

Estetyczna i miła w obsłudze aplikacja służąca przede wszystkim wzbogacaniu naszych zdjęć ponad osiemdziesięcioma filtrami o regulowanej intensywności zawartych w sześciu kategoriach oraz tworzeniu kolaży. Dodatkowymi funkcjami są: kadrowanie, rozmazywanie obszarów grafik, szeroka korekta/regulacja barw, blur, wyrównywanie horyzontu... a miłośnikom wstawiania ramek oddano ich 28 sztuk ;].
Ostatnio dołączono do Fotora wspomniany moduł tworzenia kolaży. O czym przekonujemy się tuż po uruchomieniu programu stając przed dylematem co wybrać... edytor z mnogością efektów czy budowanie właśnie kompozycji z wielu zdjęć. W tworzeniu kolaży pomocą służy 80 szablonów od 2 do 9 komorowych, 22 tła i skąpe możliwości edycyjne obrazów w poszczególnych ramkach. Dozę przypadku w tworzeniu kolażu dostarcza opcja Freestyle symulująca "artystyczny nieład". Niestety najczęściej jej wynik działania wymaga niewielkiej interwencji użytkownika, by w pełni zadowolić jego oko.
Działanie w programie jest przyjemne i nie nuży. Nie ma większych problemów z odnalezieniem się i nawigowaniu. Po poprawieniu nieszczęsnego przechodzenia do okna wyboru Edit/Collage jako okna głównego i dorzuceniu do wersji instalacyjnej nakładanie napisów i jeszcze, jeszcze więcej efektów będzie naprawdę super;]

Warto wspomnieć, że edytor obsługuje formaty RAW wielu firm fotograficznych: CANON (crw, cr2), NIKON (nef), SONY (arw,srf, sr2),  PENTAX (pef), OLYMPUS (orf), PANASONIC (rw2, raw), FUJI (raf), DIGITAL NEGATIVE (dng), MAMIYA (mef), LEICA (rwl), KODAK (kdc), HASSELBLAD (fff), IMACON (fff)

Fotor występuję również w wersji dla Windows8 w szacie Metro i jako aplikacja on-line z kolejnymi możliwościami nie dostępnymi w wersji standardowej jak np. nakładanie tekstu oraz wzbogacona baza szablonów kolaży.

AKTUALIZACJA 2013.09.19:  Od wersji 1.3.0 wzbogacono wersję instalacyjną o przydatne nakładanie tekstu.

Na prezentowanych grafikach gości Karolina Kłosowska

W2k/XP/Vista/W7/W8
strona domowa:    http://www.fotor.com/
pobieranie:   http://www.fotor.com/windows/index.html#f=home

3 komentarze: