piątek, 6 maja 2011

Spybot - Search & Destroy

Trochę zapomniany tropiciel i niszczyciel niepożądanych gości w postaci keyloggerów, spyware, kilku trojanów, hijackersów i elementów adware czy popularnie zwanych reklamiaków :). Na dokładkę Spybot wyposażony został w kilka pożytecznych narzędzi. Są to m.in:
Pozycje startowe systemu - zarządzanie autostartem, aplikacjami uruchamianymi z systemem. Po zaznaczeniu elementu na lewo w rozwijanej zakładce są udzielane informacje na temat procesu i pliku. Niestety nie zawsze po polsku a co ważniejsze nie należy ulegać panice w przypadku wspomnienia w tym miejscu o złośliwym kodzie lecz dokładnie zbadać zagadnienie ponieważ niepożądani goście miewają podobne nazwy do systemowych oraz mogą działać pod prawidłowo nazywającym się procesem systemowym - mogą ale nie muszą.
Odinstalowywanie aplikacji - Autor programu pisze "Jest to prawie to samo co systemowy panel kontrolny  Dodaj i Usuń programy, ale z kilkoma dodatkowymi właściwościami." Osobiście do dokładnego odinstalowywania używam i polecam lepsze narzędzie do tego Revo Uninstaller Free.
Niszczyciel plików - narzędzie oferujące niszczenie plików nawet po przez 35 krotne nadpisywanie.
Rezydent/TeaTimer - służy do ochrony ustawień systemu w czasie rzeczywistym - wymóg to działanie programu w tle. Domyślnie wyłączony. Osobę często instalującą programy opcja ta potrafi zdenerwować :) Ale zarazem potrafi uchronić system przed uszkodzeniem i zagnieżdżeniem się w nim niechcianego programu. Chroni przed zmianami w rejestrze Windows.
Ochrona - kolejna opcja działająca jedynie w przypadku uruchomionego Spybota. Broni komputer w czasie rzeczywistym w trakcie korzystania z sieci. Niestety zauważyłem nie współpracuje z przeglądarką Google Chrome. Na pewno nie ma problemów z Internet Explorer, Firefox, Netscape, Opera i Flock.
Zainteresowani opisywanym softem zapoznać się mogą z instrukcją na stronie domowej Spybota.

"Spybot - Search & Destroy wykrywa i usuwa z komputera rozmaite rodzaje spyware. Spyware jest relatywnie nowym rodzajem zagrożeń, którego nie wykrywa jeszcze większość powszechnie stosowanych programów antywirusowych. Jeżeli dostrzegasz w swojej przeglądarce Internet Explorer nowe paski narzędzi, których sam nie zainstalowałeś, jeżeli przeglądarka się zawiesza lub gdy strona startowa zmieniła się bez Twojej wiedzy, najprawdopodobniej złapałeś spyware. Lecz nawet jeżeli niczego nie zauważyłeś, możesz także mieć zainfekowany komputer, ponieważ powstaje coraz więcej rodzajów spyware, które skrycie monitorują Twoje zachowanie podczas surfowania po internecie, w celu stworzenia profilu marketingowego, który później może zostać sprzedany firmom reklamowym. Spybot-S&D jest bezpłatny, więc próba sprawdzenia, czy coś nie przeniknęło do Twojego komputera, będzie bezbolesna.:)"


98/Me/W2k/XP/Vista/W7        PL   
strona domowa:   http://www.safer-networking.org/pl/home/index.html
pobieranie:   http://www.safer-networking.org/pl/mirrors/index.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz